کاهش ۸۷ درصدی سود خالص فولاد خوزستان در دولت روحانی!

صنایع کشور چند وقتی است که با مشکلات بسیاری رو به هستند و دولتمردان هم تقریبا برنامه مشخصی برای حل این مشکلات در طول ۳٫۵ سال گذشته ارائه نکرده‌اند. رکود در بخش صنعت کشور به حدی عمیق شده که امروز بسیاری از صنایع کشور مجبور شدند واحدهای تولیدی خود را تعطیل کنند و یا با […]

صنایع کشور چند وقتی است که با مشکلات بسیاری رو به هستند و دولتمردان هم تقریبا برنامه مشخصی برای حل این مشکلات در طول ۳٫۵ سال گذشته ارائه نکرده‌اند.
رکود در بخش صنعت کشور به حدی عمیق شده که امروز بسیاری از صنایع کشور مجبور شدند واحدهای تولیدی خود را تعطیل کنند و یا با حداقل ظرفیت خود به فعالیت ادامه دهند.
در این میان صنایع پیشران کشور هم از این رکود فزاینده بی‌نصیب نمانده‌اند، تقریبا ضرر و زیان هنگفتی را در طول ۱۱۰۰ گذشته محتمل شده‌اند. در این میان صنعت فولاد کشور به عنوان یکی از این صنایع وضعیت چندان مناسبی ندارد.
به گزارش «نود اقتصادی» فولاد خوزستان به عنوان یکی از مهم ترین مجتمعهای تولید فولاد در کشور یکی از صنایع مهم فولادی به شمار می رود که در ۱۱۰۰ روز گذشته با بحرانهای زیادی رو به رو شده است. آمارها حکایت  از کاهش ۸۷ درصدی سود سود خالص فولاد خوزستان در دولت روحانی دارد. بررسی سود خالص این شرکت در هفت سال گذشته نشان می دهد که در سالهای ۸۸، ۸۹، ۹۰، ۹۱، ۹۲، ۹۳ و ۹۴ به ترتیب  ۴۲٫۶ میلیارد ، ۲۶۲٫۹ میلیارد،  ۴۱۶٫۸ میلیارد،  ۱۴۵۲٫۸ میلیارد، ۱۶۱۰٫۴ میلیارد،  ۹۲۲٫۳ میلیارد و  ۲۱۱٫۹ میلیارد تومان بوده است. بنابراین عملکرد فولاد خوزستان در نیمه اول سال جاری بدترین عملکرد در طول ۶ سال گذشته بوده است.
در مجموع سالهای ۸۸ تا ۹۲ که دولت دهم سکان قوه مجریه را در دست داشت سود خالص فولاد خوزستان  ۳۶۸۰ درصد معادل ۱۵۶۷ میلیارد تومان افزایش داشته است. اما در دولت یازدهم سود خالص این شرکت ۸۷ درصد معادل ۱۳۹۸ میلیارد تومان کاهش یافته است. بنابراین باید گفت وضعیت فولاد خوزستان در ۳٫۵ سال گذشته بحرانی شده است.
باید دید دولتمردان به خصوص مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت چه پاسخی نسبت به این کاهش سود هنگفت برای یکی از مهمترین مجتمعهای فولادی کشور دارند؟