کاخ سفیدمانع تمدید قانون تحریم‌های ایران نخواهد شد

منابعی در کاخ سفید می‌گویند مجلس نمایندگان آمریکا خود را برای رای دادن به «تمدید بدون شروط جدید» تحریم‌های درحال انقضای ایالات متحده علیه ایران آماده می‌کند و کاخ سفید نیز قصد دارد با کنار کشیدن خود، اجازه دهد این لایحه به یک قانون تبدیل شود. به نوشته پایگاه خبری «رول‌کال» در این میان، قانون تحریم‌های سال […]

s4kx1y1i
منابعی در کاخ سفید می‌گویند مجلس نمایندگان آمریکا خود را برای رای دادن به «تمدید بدون شروط جدید» تحریم‌های درحال انقضای ایالات متحده علیه ایران آماده می‌کند و کاخ سفید نیز قصد دارد با کنار کشیدن خود، اجازه دهد این لایحه به یک قانون تبدیل شود.
به نوشته پایگاه خبری «رول‌کال» در این میان، قانون تحریم‌های سال ۱۹۹۶ با هدف بخش انرژی ایران که پایان سال ۲۰۱۶ منقضی می‌شود، وجود دارد.
 منابع کاخ سفید تاکید می‌کنند «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا این تمدید را که به «لایحه‌ی تمیز» شهرت یافته، وتو نمی‌کند زیرا دولت به این جمع‌بندی رسیده که این امر مفاد توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی را نقض نمی‌کند.
یک مقام آگاه در این باره به رول‌کال می‌گوید: «استدلال من این است که این لایحه، بعنوان “تمدید تمیز” مورد بحث قرار گیرد…بنظر می‌رسد نمایش کاخ سفید با هدف حفظ محدودیت‌ها و تنبیه‌های جدید بر تهران است.»
«مارک دوبوویتز» رئیس مدیرعامل بنیاد دفاع از دموکراسی با بیان اینکه تمدید قانون تحریم‌های ایران از سوی دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات حمایت می‌شود، گفت علی‌رغم مخالفت کاخ سفید با این قضیه اما در انظار عمومی به‌گونه‌ای وانمود خواهد کرد که اگر چنین چیزی اتفاق بیافتد، شامل تحریم‌های جدید نخواهد شد و فقط تحریم‌هایی است که از سال ۱۹۹۶ بر ایران وضع شده است.
«رایان کاستلو» عضو شورای ایرانیان آمریکا با اشاره به احتمال پذیرفته شدن «تمدید تمیز» از سوی دولت آمریکا تصریح کرد: «اما ]کاخ سفید[ نگران است کنگره با اضافه کردن بندهای مسموم، توافق هسته‌ای را به خطر بیاندازد.»
این در حالی است که «جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفته بود هیچ اطلاعی درباره احتمال وتوی چنین مسئله‌ای ندارد و درباره اینکه رئیس جمهور آمریکا آن را وتو خواهد کرد یا نه، از پیش قضاوت نخواهد کرد.
یک مقام ارشد کاخ سفید پیشتر به رول‌کال گفته بود: «منقضی شدن قانون تحریم‌های ایران بر توانایی ما برای اعمال تحریم‌هایی ]علیه این کشور[ در زمانی که نیاز باشند، تاثیر نمی‌گذارد. مقامات زیادی داریم که مسائل مرتبط با فعالیت‌های موشکی، نقض حقوق بشر، فعالیت‌های شرورانه سایبری و دیگر اقدامات نگران کننده را زیرنظر دارند.»
خدمات تحقیقاتی کنگره درباره قانون تحریم‌های ۱۹۹۶ ضد ایران تصریح می‌کند: «این قانون عضو محوری تحریم‌های آمریکا علیه بخش انرژی ایران از زمان صدور آن در سال ۱۹۹۶ بوده است. اثرات این قانون در ادامه به بخش‌های دیگر از صنایع ایران نیز سرایت کرده است.»
سناتورهای دموکرات اوایل ماه جاری میلادی (اکتبر) در نامه‌ای به «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت سنا ادعا کرده بودند: «تمدید این قانون حیاتی است زیرا ابراز اساسی برای پیشگیری و به عقب راندن انداختن افراد و شرکت‌هایی است که از توسعه سلاح‌های عمومی و کشتارجمعی توسط ایران حمایت می‌کند.»
رول‌کال تاکید می‌کند که «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حامیان تمدید قانون تحریم‌های بخش انرژی ایران است.
به گزارش رجانیوز تصویب مجدد این قانون به معنی تحریم جدید بوده و به طور کامل برجام را نقض می‌کند. با گذشت چند روز از مطرح شدن این خبر در سطح رسانه‌ها و باتوجه به قوت گرفتن هرچه بیش‌تر  وضع قانون مذکور به نظر می‌رسد که دولت یازدهم باید تمهیدات لازم برای برخوردمتناسب را در نظر داشته و مطابق با بند سوم مصوبه مجلس اجرای برجام را متوقف نماید.
گفتنی است که در بند سوم مصوبه مجلس آمده است:
دولت موظف است هرگونه عدم‌پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغوشده و یا وضع تحریم تحت هرعنوان دیگر را به‌دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به‌طوری‌که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نودهزار سو افزایش یابد./فارس
برچسب ها: ,