نشریه روسی نزاویسمایا گازتا: جهانگیری تکیه گاه روحانی در انتخابات است، نه رقیب

نشریه روسی نزاویسمایا گازتا نوشت: هدف مخالفان حسن روحانی، ممانعت از راه یافتن وی به دور دوم ریاست جمهوری است. به گزارش «انتخاب»؛ این روزنامه در ادامه آورده است: در روز ١٩ ماه می در ایران، انتخابات ریاست جمهور برگزار خواهد شد. پیش از برگزاری انتخابات، روحانی مانند سال ٢٠١٣ میلادی، موفق شد، اتحاد نیروهای […]

نشریه روسی نزاویسمایا گازتا نوشت: هدف مخالفان حسن روحانی، ممانعت از راه یافتن وی به دور دوم ریاست جمهوری است.
به گزارش «انتخاب»؛ این روزنامه در ادامه آورده است: در روز ١٩ ماه می در ایران، انتخابات ریاست جمهور برگزار خواهد شد.
پیش از برگزاری انتخابات، روحانی مانند سال ٢٠١٣ میلادی، موفق شد، اتحاد نیروهای میانه رو و اصلاح طلب را فراهم آورد که بخشی از اصول گرایان میانه رو نیز به آن پیوسته اند. او مدعی اصلی مقام ریاست جمهوری است. تکیه گاه اجتماعی این نیروها – قشر متوسط و به ویژه، روشنفکران و جوانان است. جهانگیری، دومین نامزد این جناح، نماینده اصلاح طلبان است. او را می توان تکیه گاه روحانی دانست و نه رقیب وی. واضح است که قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، جهانگیری به نفع روحانی از نامزدی خود صرفنظر خواهد کرد.
هاشمی طبا سومین نماینده جناح اصلاح طلب است و در ساختارهای عالی قوه مجریه از تجارب کاری غنی برخوردار است و او نیز از مشی روحانی حمایت خواهد کرد. شانس او برای پیروزی در انتخابات اندک است. احتمال دارد که او نیز پیش از برگزاری انتخابات، از نامزدی خود صرفنظر کند.
رقابت اصلی میان رئیس جمهور کنونی و نمایندگان جناح اصول گرا جریان خواهد گرفت که هدفشان ممانعت از راه یابی روحانی به دور دوم ریاست جمهوری است. سیاست وی در راستای از سرگیری تعامل متقابل با جامعه جهانی، آمادگی برای ازسرگیری روابط با کشورهای اروپایی و گفتمان با غرب در چارچوب حل و فصل مسئله برنامه هسته ای، با مخالفت جناح اصول گرا مواجه شده است. در پی عقد برجام، دولت وی را به نشان دادن نرمش در برابر غرب و چشم پوشی از دستاوردهای کشور در عرصه هسته ای متهم کردند. این نیروهای سیاسی چنین سیاستی را به عنوان تهدید تلقی می کنند.
در این میان، نامزدهای اصول گرا نیز نماینده جریان های گوناگون این جناح هستند و میان خود نیز رقابت می کنند. تلاش های صورت گرفته در راستای متحد کردن تمامی اصول گرایان در چارچوب جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی که ریاست آن، در دستان نسل جوان است، موفقیت چشمگیری به همراه نداشته و شکست خورده است. نیروهای اصول گرای تندرو از پیوستن به ساختار این جبهه امتناع کردند. اصول گرایان میانه رو – سنت گرایان، که میر سلیم نماینده آنان است نیز ترجیح دادند، به تنهایی وارد عمل شوند. و اما، شانس این نامزد انتخاباتی نیز چندان زیاد نیست.
رئیسی اعلام کرده که تبلیغات انتخاباتی خود را به عنوان نامزد مستقل از جمنا پیش خواهد برد.  تکیه گاه رئیسی – اقشار سنتی جامعه هستند. او ضمن ایراد سخنان پوپولیستی، تلاش می کند، اقشار فقیر جامعه را نیز جذب خود کند.
قالیباف را که برای سومین بار، در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کند، می توان هم رقیب روحانی پنداشت و هم رقیب دو نامزد دیگر از جناح اصول گرا. سخنان پیش از انتخاباتی او پوپولیستی و خطاب به قشر کم درآمد جامعه است.
روحانی مبارزه سختی در پیش دارد. او باید به انتقادات پاسخ قاطعانه ای بدهد و رأی دهندگان را از این نظر متقاعد سازد که طی چهار سال آینده، در زمینه رشد اقتصادی، مهار کردن فساد، کاهش نرخ بیکاری، تحکیم روح آزادی و تضمین رشد جامعه موفق خواهد بود./ انتخاب