تاریخ: ۸:۴۸ :: ۱۳۹۵/۰۵/۲۵
مسئولین با خبرنگاران مهربان تر باشند

سرویس اجتماعی تاثیر / بهاره مقدم – خبرنگاری را به حق یکی از سخت ترین شغل های عالم برشمرده اند. این که هم دغدغه داشته باشی، هم طوری بنگاری که مورد هجمه و حمله برخی احزاب و جریان ها قرار نگیری، هم تاثیر گذار باشی، هم صدای مردمت باشی و هم رسالت اصلی پیام رسانی […]

24

سرویس اجتماعی تاثیر / بهاره مقدم – خبرنگاری را به حق یکی از سخت ترین شغل های عالم برشمرده اند. این که هم دغدغه داشته باشی، هم طوری بنگاری که مورد هجمه و حمله برخی احزاب و جریان ها قرار نگیری، هم تاثیر گذار باشی، هم صدای مردمت باشی و هم رسالت اصلی پیام رسانی ات را ادا کنی، همه و همه نیازمند فکری آزاد، آرامشی برای روح، و آموزش های مستمر و تمرین های فراگیر است.

حال آنکه خبرنگار، تمام روز را باید به این در و آن در بزند که از خبری جا نماند، یا مبادا کلنگی زده شود که او بی اطلاع باشد، یا سخنرانی پشت تریبون حاضر شود و او دیر برسد. در کنار همه این ها عدم امنیت شغلی، درآمد کم، حواشی زیاد و گاها تهمت ها و تخریب ها مانع می شود که یک خبرنگار، از تمام توان خبرنویسی و استعدادهای گزارشگری و تحلیل پردازیش استفاده کند.

سلیمان اسدالله نژاد خبرنگار تسنیم و مدیر مسئول پایگاه خبری لاهیجان، درباره دغدغه های خبرنگاران گیلانی می گوید: فکر می کنم دغدغه خبرنگاران گیلانی با دل مشغولی های همکاران کشوری فرقی نداشته باشد و همه از مشکلات مشابه هم رنج می بریم که اصلی ترین آن ها مشکلات معیشتی و مشکلات مالی و تبعیض دستگاه های دولتی نسبت به برخی از همکاران است.

وی می افزاید: دیده شدن بیش از حد برخی رسانه های همسو با مسئولینِ وقت و اصرار به حذف یا پنهان کردن رسانه های منتقد، با اصل آزادی بیان تناقض دارد و باید در این عرصه، عدالت در نگاه مسئولین  رعایت شود.

خبرنگار گیلانی در انتقاد به اظهار نظر برخی از مسئولین استانی که در نشست های خبری از برخی رسانه ها به عنوان مخرب و مریض یاد می کنند، می گوید:  برخی رسانه ها به دلیل حمایت از جناحی خاص نور چشمی می شوند و برخی دیگر مخرب تلقی می گردند، حال آن که فضای نقد، فضای سازنده ای است و نباید در برابر انتقاداتی که با هدف اصلاح، بیان می شود مواضع تند و شتابزده گرفت و جامعه خبرنگاری را سرخورده کرد.

اسدالله نژاد با گله از کسانی که با ورود به دنیای خبرنگاری به دنبال کسب سودهای آن چنانی و دلالی هستند، می گوید: بنده قبل از اینکه به طور رسمی وارد کار خبرنگاری بشوم، حدود ۱۵ سال قبل در روستای مادری ام آهندان، هفته نامه ای را منتشر می کردم که اولین نشریه روستایی در استان گیلان بود،  حدود پانصد نسخه چاپ می شد و  اتفاقا بسیار پر فروش بود.  ما در آن هفته نامه دغدغه روستای خود را داشتیم و چون همه چیز را با صداقت به مخاطب هدیه می دادیم، مخاطب نیز از ما حمایت می کرد. اما اکنون کسانی وارد عرصه خبری می شوند که تلاش می کنند با تعریف و تمجیدهای بی سبب از برخی مسئولین، یک شبه ره صد ساله بروند و خود را محبوب کنند. یا برخی ها با مصاحبه های سفارشی تلاش می کنند از این راه سودهایی به جیب بزنند که به اعتقاد من توهین به این حرفه است.

مدیر مسئول پایگاه خبری لاهیجان اظهار می دارد: حقیقت، چیزی است که هرکسی با هر ذائقه ای آن را می پذیرد، بنابراین برای جذب مخاطب، بهترین کار این است که با مردم صادق باشیم.

ایشان با انتقاد از عدم درک برخی از مسئولین از جایگاه خبرنگاران می افزاید: این رفتار توهین آمیز است که برخی از مسئولین شهرستانی اسم پایگاه های خبری همان محل را ندانند یا برخی از آن ها فقط در زمان افتتاح پروژه ها یا سخنرانی های مهمشان خبرنگاران را تکریم کنند و از آن ها دعوت بعمل آورند؛ اما با کوچکترین انتقاد به خودشان حق می دهند شخصیت خبرنگار را زیر سوال ببرند.

اسدالله نژاد تاکید می کند: قشر خبرنگار از وعده هایی که برای بهبود وضعیت کاریش داده می شود به ستوه آمده، هربار قول هایی داده می شود و بعد فراموش می گردد. وزارت ارشاد باید از حداقل ترین امکانات رفاهی نظیر بیمه، ابزار و لوازم مورد نیاز خبرنگاری و حداقل حمایت شغلی خبرنگاران را بهره مند کند.

الهام میرزایی یکی دیگر از فعالان رسانه و خبرنگار خبرگزاری های گیلانی درباره مشکلات خبرنگاران استان می گوید: عده ای وارد شغل خبرنگاری شده اند که به جای علم و فن و هنر نگاشتن خبر، علاقمند به بازاریابی اند! از این رو فرقی نمی کند که چه چیز را تبلیغ می کنند و با چه کسی مصاحبه می کنند و تا چه حدی صداقت را در خبر رعایت می کنند، در اینجا پول حرف اول را می زند.

وی ادامه می دهد: البته بخشی از این مسئله به درآمد کم خبرنگاران برمی گردد، اما بخشی دیگر به ورود افراد غیر حرفه ای به عالم خبر مربوط می شود که چهره خبرنگاران را نزد مسئولین مخدوش می نماید.

***

آنچه واضح است این که مسئولین چه در سطح کشوری و چه در مقیاس های استانی، شهرستانی و یا محلی به این خبرنگاران محتاج اند! چه برای بازتاب دستاوردهای مثبتشان باید به سراغ خبرنگاران بروند و چه انتقادهای بجا و سازنده همین خبرنگاران باعث اصلاح رویه اشتباهی می شود که گاها مسئولین در آن قدم می گذارند.

بنابراین بهترین حالت، تعاملی سازنده با اصحاب رسانه است. مقام مسئول باید همواره رسانه ها را ناظر بر عملکرد خود ببیند و خبرنگار نیز باید متعهدانه وقایع را رصد کند. تنها در سایه همین همگرایی است که می توان برای توسعه شهر و کشور قدم برداشت و مشکلات را مرتفع نمود. البته ناگفته نماند بهبود وضعیت شغلی خبرنگاران و تامین حداقل نیازهای آن ها برای کار و زندگی، کمترین خدمتی است که وزارت ارشاد و دولتمردان می توانند در حق قشر همیشه در صحنه، پر تلاش و کم ادعای خبرنگار انجام دهند.

 

برچسب ها: