تاریخ: ۱۹:۲۱ :: ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
«فروشنده» اصغر فرهادی نامزد جایزه بفتا ۲۰۱۸ شد

در حالی که «فروشنده» اصغر فرهادی سال گذشته جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را برد، امسال در بین نامزدهای این رشته در جوایز آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا (بفتا) قرار گرفته است. این جوایز که به اسکار بریتانیا مشهور است، امسال در بخش بهترین فیلم آثاری مثل «دانکرک»، «شکل آب» و «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» را کاندیدا کرده است.

در رشته بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان علاوه بر «فروشنده» فیلم‌هایی «او» ساخته پل ورهوفن، «اول پدرم را کشتند» به کارگردانی آنجلینا جولی، «ندیمه» ساخته پارک چان ووک، «بی‌عشق» از آندری زویاگینتسف نامزد دریافت جایزه شده‌اند.

درست یک روز بعد از برگزاری مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب ۲۰۱۸، فهرست نامزدهای جوایز بفتا نیز امروز (سه‌شنبه) اعلام شد. در این میان، سه فیلم «شکل آب»، «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» و «تاریک‌ترین ساعت» با کسب بیش‌ترین تعداد نامزدی پیشتاز جوایز آکادمی فیلم و هنرهای تلویزیونی بریتانیا شدند. «شکل آب» با کسب بیش‌ترین تعداد نامزدی – در ۱۲ رشته – از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی برای سازنده و نویسنده‌اش گیرمو دل تورو افتخارآفرین شد. همچنین سالی هاوکینز بازیگر نقش اول زن و اکتاویا اسپنسر بازیگر نقش مکمل زن این فیلم دریافت جایزه هم‌سنگ اسکار شده‌اند.

به نوشته ورایتی، دو فیلم «سه بیلبورد» و «تاریک‌ترین ساعت» هم هر کدام جداگانه موفق به کسب ۹ نامزدی شدند. اولی در رشته بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول زن برای فرانسیس مک‌دورماند نامزد اعلام شد. سم راکول و ووی هرلسون هر دو نامزد دریافت جایزه بفتا در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شدند. مارتین مک‌دوتا هم در دو رشته بهترین کارگردان و فیلمنامه غیر اقتباسی نامزد دریافت جایزه شده است.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، گری اولدمن بازیگر بریتانیایی که یکی از شانس‌های اصلی اسکار ۲۰۱۸ شمرده می‌شود این‌بار هم به خاطر اجرای درخشانش در نقش وینستون چرچیل سیاستمدار برجسته بریتانیایی در درام جنگی «تاریک‌ترین ساعت» نامزد دریافت جایزه بفتا شد. یک‌شنبه شب گذشته، اولدمن موفق به دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. «تاریک‌ترین ساعت» همچنین در رشته بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای کریستین اسکات توماس نامزد اعلام شده است.

علاوه بر عناوین یاد شده در رشته بهترین فیلم، «مرا به نامت صدا بزن» و «دانکرک» هم نامزد جایزه بفتا شده‌اند. کارگردان هر دو فیلم شامل لوکا گوادانینو و کریستوفر نولان نیز در رشته بهترین کارگردان نامزدی دریافت کرده‌اند. در کنارشان، دنی ویلنوو هم برای «بلید رانر ۲۰۴۹» نامزد دریافت جایزه شده است.

نکته جالب توجه آن‌که امسال، نام هیچ‌یک از فیلمسازان مطرح زن از جمله گرتا گرویگ نویسنده و کارگردان «لیدی برد» در رشته کارگردانی به چشم نمی‌خورد. این در حالی است که نام پنج کارگردان زن در رشته‌های دیگر دیده می‌شود، از جمله آنجلینا جولی که برای فیلم «اول پدرم را کشتند» در رشته بهترین فیلم خارجی زبان نامزد جایزه بفتا شده است.

فهرست نامزدهای جوایز بفتا امروز در لندن توسط ناتالی دورمر («بازی تاج و تخت») و لتیتیا رایت («پلنگ سیاه») اعلام و به صورت آنلاین از فیسبوک پخش شد. جین لاش یکی از مدیران زن بفتا در اظهارات آغازینش از اپرا وینفری بابت سخنرانی تاثیرگذارش در جوایز گلدن گلوب و همچنین اجرای درخشان ست مه‌یرز در پرداختن به موضوع آزار و اذیت جنسی و برابر حقوق زنان و مردان تقدیر کرد.

گیشه ۲۰۱۷ بریتانیا به کمک اکران «جنگ ستارگان: آخرین جدای» موفق به کسب درآمدی برابر با ۱٫۷۶ میلیارد دلار شد که رکوردی بی‌سابقه شمرده می‌شود. پارسال، فیلم موزیکال «لا لا لند» جایزه بهترین فیلم بفتا را با خود به خانه برد.

فهرست کامل نامزدهای جوایز بفتا ۲۰۱۸ به شرح زیر است:

بهترین فیلم

مرا به نامت صدا بزن

تاریک‌ترین ساعت

دانکرک

شکل آب

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

 

بهترین کارگردان

دنی ویلنوو / بلید رانر ۲۰۴۹

لوکا گوادانینو / مرا به نامت صدا بزن

کریستوفر نولان / دانکرک

گیرمو دل تورو / شکل آب

مارتین مک‌دونا / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

 

بهترین بازیگر نقش اول زن

آنت بنینگ / ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند

فرانسیس مک‌دورماند / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

مارگو رابی / من، تونیا

سالی هاوکینز / شکل آب

سرشا رونان / لیدی برد

 

بهترین بازیگر نقش اول مرد

دنیل دی لوییس / لباس شبح

دنیل کالویا / برو بیرون

گری اولدمن / تاریک‌ترین ساعت

جیمز بل / ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند

تیموتی شالامی / مرا به نامت صدا بزن

 

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

الیسون جینی / من، تونیا

کریستین اسکات توماس / تاریک‌ترین ساعت

لوری متکاف / لیدی برد

لزلی منویل / لباس شبح

اکتاویا اسپنسر / شکل آب

 

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

کریستوفر پلامر / تمام پول‌های جهان

هیو گرانت / پدینگتون ۲

سم راکول / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

ویلم دافو / پروژه فلوریدا

وودی هرلسون / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

 

بهترین فیلم بریتانیایی سال

تاریک‌ترین ساهت

مرگ استالین

کشور خود خدا

لیدی مکبث

پدینگتون ۲

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

 

بهترین فیلم اول یک نویسنده، کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی

غول

من ساحره نیستم

استخوان آرواره

پادشاهی ما

لیدی مکبث

 

بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان

او / پل ورهوفن (Elle)

اول پدرم را کشتند / آنجلینا جولی

ندیمه / پارک چان ووک

بی‌عشق / آندری زویاگینتسف

فروشنده / اصغر فرهادی

 

بهترین فیلم مستند

شهر ارواح

من کاکا سیاه تو نیستم

ایکاروس

یک دنباله ناجور

جین

 

بهترین فیلم انیمیشن

کوکو

وینسنت عاشق

زندگی من به عنوان کدو سبز

 

بهترین فیلمنامه اوریجینال (غیر اقتباسی)

جردن / برو بیرون

استیون راجرز / من، تونیا

گرتا گرویگ / لیدی برد

گیرمو دل تورو، ونسا تیلور / شکل آب

مارتین مک‌دونا / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

 

بهترین فیلمنامه اقتباسی

جیمز آیووری / مرا به نامت صدا بزن

آرماندو یانوچی، ایان مارتین، دیوید اشنایدر / مرگ استالین

مت گرینهالف / ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرمند

آرون سورکین / بازی مالی

سایمون فارنابی، پل کینگ / پدینگتون ۲

 

بهترین موسیقی اوریجینال

بنجامین والفیش، هانس زیمر / بلید رانر ۲۰۴۹

داریو ماریانلی / تاریک‌ترین ساعت

هانس زیمر / دانکرک

جانی گرینوود / لباس شبح

الکساندر دسپلا / شکل آب

 

بهترین فیلمبرداری

راجر دیکنز / بلید رانر ۲۰۴۹

برونو دلبونل / تاریک‌ترین ساعت

هویت فن هویتما / دانکرک

دن لاستن / شکل آب

بن دیویس / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

 

بهترین تدوین

جاناتان آموس، پل مچلیس / بیبی راننده

جو واکر / بلید رانر ۲۰۴۹

لی اسمیت / دانکرک

سیدنی وولینسکی / شکل آب

جان گریگوری / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

 

بهترین طراحی صحنه

دیو و دلبر

بلید رانر ۲۰۴۹

تاریک‌ترین ساعت

دانکرک

شکل آب

 

بهترین طراحی لباس

دیو و دلبر

تاریک‌ترین ساعت

من، تونیا

لباس شبح

شکل آب

 

بهترین چهره‌پردازی

بلید رانر ۲۰۴۹

تاریک‌ترین ساعت

من، تونیا

ویکتوریا و عبدل

اعجوبه

 

بهترین صدا

بیبی راننده

بلید رانر ۲۰۴۹

دانکرک

شکل آب

جنگ ستارگان: آخرین جدای

 

بهترین جلوه‌های ویژه

بلید رانر ۲۰۴۹

دانکرک

شکل آب

جنگ ستارگان: آخرین جدای

جنگ برای سیاره میمون‌ها

 

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی

Have Heart

Mamoon

Poles Apart

 

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی

عامر

دیو گاوچران

مرد در حال غرق شدن

کار

Wren Boys

 

جایزه بهترین ستاره نوظهور (با رای عموم)

دنیل کالویا

فلورنس پاف

جاش اوکانر

تسا تامپسون

تیموتی شالامی/آی سینما

برچسب ها: