تاریخ: ۵:۲۱ :: ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
عمان با کدام سابقه و فناوری در ایران شهر می‌سازد؟

در حالی که وعده گلابی های برجام از سوی حسن روحانی هنوز محقق نشده، یک شرکت عمانی برای استفاده از فضای لغو تحریم ها پا پیش گذاشته و اعلام کرده در ایران شهر صنعتی بسازد. اینکه یک شرکت از کشوری که نه تنها صاحب تکنولوژی حساب نمی شود بلکه به وضوح فرسنگ ها در این […]

w9i3yc1f
در حالی که وعده گلابی های برجام از سوی حسن روحانی هنوز محقق نشده، یک شرکت عمانی برای استفاده از فضای لغو تحریم ها پا پیش گذاشته و اعلام کرده در ایران شهر صنعتی بسازد.

اینکه یک شرکت از کشوری که نه تنها صاحب تکنولوژی حساب نمی شود بلکه به وضوح فرسنگ ها در این زمینه از کشورمان عقب تر است، در ایران شهر صنعتی بسازد، باعث شگفتی است.

این خبر را ناصر الرشیدی، مدیرعامل شرکت عمانی سندان دولوپمنت اعلام کرده است. او گفته: “ایران بازاری رو به رشد است و بعد از لغو تحریم ها فرصت های فراوانی در بخش املاک و ساخت و ساز این کشور به وجود آمده است.” “ما با مقامات دولتی ایران دیدار کرده ایم و در حال حاضر این پروژه در مرحله برنامه ریزی و تصمیم گیری قرار دارد.”

شهر صنعتی مذکور برای اسکان ۱۵ هزار نفر مشتمل بر ۲۲۰۰ کارگاه و نمایشگاه برای فروش مصالح ساختمانی و قطعات خودرو، ۴۰۰ دفتر و ۱۸۰۰ واحد مسکونی پیش بینی شده و قرار است در زمینی به مساحت ۲۵۰ هزار متر مربع با هزینه ۲۵۹ میلیون دلار تا سال ۲۰۱۸ احداث شود.

اکنون سوال این است که کشور عمان با کدام سابقه فنی و صنعتی قابل قبول چنین امتیازی دریافت کرده است؟ آیا چنین کاری از شرکت های داخلی برنمی آید و یا اگر قرار بر انتقال فناوری باشد، گزینه هایی بهتر از عمان در جهان یافت نمی شوند؟

قابل ذکر است که اقتصاد کشور عمان همانند سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بر درآمدهای نفتی استوار است. به جز نفت، کشاورزی و ماهی‌گیری و اخیرا گردشگری نیز منابع دیگر درآمد در این کشور هستند. به شمار می روند. کالاهای صادراتی این کشور هم به جز نفت، ماهی، فلزات و پارچه است و چنانکه مشخص است صنعت و فناوری های نوین، نه تنها هیچ جایگاه خاصی در این کشور ندارد، بلکه عمان ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقلمورد نیاز خود را هم از طریق واردات تامین می‌کند.

گفتنی است عمان در مذاکرات هسته ای ایران با غرب، بارها نقش واسطه را ایفا کرد و اکنون این ابهام پیش آمده که دریافت چنین امتیازاتی یک واکنش متقابل از سوی دولت روحانی باشد./صراط

برچسب ها: , ,