تاریخ: ۴:۰۵ :: ۱۳۹۵/۰۹/۳۰
سفیر روسیه در آنکارا ترور شد

تلویزیون ترکیه گزارش داد یک مرد مسلح ناشناس با شلیک به سفیر روسیه در آنکارا وی را به قتل رساند. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: “آندری کارلوف”، سفیر روسیه حین بازدید از یک نمایشگاه عکس، مورد حمله چند فرد مسلح ناشناس قرار گرفت. مرورگر شما قادر به اجرای این فایل نیست. مرورگر شما قادر به اجرای این […]

تلویزیون ترکیه گزارش داد یک مرد مسلح ناشناس با شلیک به سفیر روسیه در آنکارا وی را به قتل رساند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: “آندری کارلوف”، سفیر روسیه حین بازدید از یک نمایشگاه عکس، مورد حمله چند فرد مسلح ناشناس قرار گرفت.
مقامات روس به روزنامه حریت گفته‌اند که عوامل این حمله، از تکفیری‌ها بوده‌اند.
رسانه‌های ترکیه این تصویر را از ضارب منتشر کرده‌اند.
پوتین جلسه فوری تشکیل داد
در پی این حمله ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه و سران سازمان‌های امنیتی این کشور تشکیل جلسه داده است.
کرملین اعلام کرد که عامل حمله به سفیر روسیه، در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است.
 خبرگزاری فرانسه به نقل از یک شاهد عینی گزارش داد که مهاجم در حین حمله، شعار «انتقام حلب» سر داده است.
شورای فدراسیون روسیه در اعتراض به نحوه مراقبت دولت میزبان از سفیر این کشور در ترکیه و کشته شدن وی به دست یک پلیس جوان، اعلام کرد که این حادثه حاصل «قصور فاحش مجریان قانون در ترکیه» است.
سفارت آمریکا در آنکارا از شهروندان خواسته است فعلاً با توجه به مسائل امنیتی، از حضور در اطراف هیئت دیپلماتیک آمریکایی‌ها در این شهر خودداری کنند.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در گفت‌وگو با رئیس‌جمهور روسیه، وی را در جریان درگذشت سفیر روسیه قرار داد.
کشته شدن سفیر روسیه در آنکارا تائید شد/ مرگ تروریست
وزارت خارجه روسیه مرگ سفیر این کشور در آنکارا بر اثر حمله تروریستی را تائید و اعلام کرد که در حال بررسی گزارش های مربوط به این اقدام است.
آندره گنادی لوویچ کارلوف که از سال ۲۰۱۳ در ترکیه فعالیت می کرد، عصر روز دوشنبه در آیین گشایش نمایشگاه هنری روسیه از نگاه ترک هدف گلوله قرار گرفت و براساس برخی گزارش ها سه نفر دیگر نیز مجروح شدند.
شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه هم اعلام کرد که تروریست ضارب سفیر این کشور نیز بر اثر شلیک گلوله ماموران در محل نمایشگاه کشته شده است.
بنا به این گزارش، در زمان حاضر وزیر کشور ترکیه نیز در محل حادثه است و تحقیقات جریان دارد.
خانم ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که روسیه در رابطه باموضوع سوء قصد به جان کارلوف در تماس دائم با آنکارا است.
نشست سه جانبه وزرای خارجه روسیه، ایران و ترکیه طبق برنامه قبلی برگزار میشود
یک مقام ارشد دومای روسیه اعلام کرده است که علی رغم ترور سفیر روسیه در ترکیه، نشست سه جانبه وزرای خارجه روسیه، ترکیه و ایران فردا سه شنبه در مسکو برگزار خواهد شد.
ساعت ۱۹:۴۵ دقیقه به وقت تهران بود که رسانه های محلی در ترکیه، از تیراندازی به سفیر روسیه در آنکارا خبر دادند.
با گذشت دقایقی پس از انتشار این خبر، ابتدا خبرها حاکی از زخمی شدن «آندری کارلوف» حکایت داشتند اما با گذشت ساعتی پس از آن، رسما کشته شدن سفیر روسیه در ترکیه تایید شد.
کارلوف حین بازدید از یک نمایشگاه عکس، مورد تیراندازی از پشت یک جوان ۲۲ ساله قرار گرفت؛ جوانی که رسانه های ترکیه نام او را «مِرت آلتین‌تاش» اعلام کردند.
ترور سفیر در حالی انجام شده که قرار بوده که روز سه شنبه(فردا) نشست سه جانبه ای بین وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو برگزار شود.
حالا رئیس کمیته امور بین الملل مجلس دومای دولتی روسیه اعلام کرده که این نشست، طبق برنامه قبلی برگزار خواهد شد.
«لئونید اسلاتسکی» همچنین تاکید کرده که ترور سفیر مسکو در آنکارا، نباید به روابط روسیه و ترکیه آسیبی وارد کند.
تیراندازی در نزدیکی سفارت آمریکا در آنکارا/ سفارت آمریکا در آنکارا تعطیل شد
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در پی شنیده شدن صدای تیراندازی در اطراف سفارت آمریکا در آنکارا و با هدف جلوگیری از روی دادن هرگونه اتفاق احتمالی، سفارت آمریکا در آنکارا تعطیل شد.
شبکه تلویزیونی راشاتودی اعلام کرد براساس برخی گزارش ها، در نزدیک سفارت آمریکا در آنکارا تیراندازی صورت گرفته است. این تیراندازی پس از کشته شدن سفیر روسیه در ترکیه رخ داد.
وزارت امور خارجه آمریکا نیز  در بحبوحه گزارش های مربوط به تیراندازی در نزدیک سفارت آمریکا در ترکیه، به اتباع آمریکایی هشدار داد که از سفارت آمریکا دوری کنند.
این حادثه امنیتی دو ساعت پس از ترور سفیر روسیه در آنکار رخ می دهد.
مقر سفارت آمریکا در آنکارا در فاصله دو و نیم مایلی از موزه هنری است که سفیر روسیه در آنجا کشته شد.
دایره امور کنسولی وزارت امور خارجه آمریکا در پیامی توئیتری اعلام کرد همه اتباع آمریکایی باید تا اطلاع ثانوی از مراجعه به منطقه نزدیک سفارت آمریکا خودداری کنند.
بیانیه محکومیت ترور سفیر روسیه از سوی سازمان ملل
استفان دوجاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه حمله تروریستی به آندره کارلوف سفیر روسیه در آنکارا را که حین گشایش نمایشگاهی در شهر آنکارا بدست یکی از مامورین حفاظت بقتل رسید محکوم کرد و خواستار اجرای عدالت در مورد عامل این حمله شد.
دوجاریک در این بیانیه نوشته است که ‘هیچگونه توجیهی برای قتل یک دیپلمات و یا سفیر یک کشور وجود ندارد.
به گزارش خبرگزاری های داخلی دراین واقعه که چند دقیقه بعد از آغاز سخنرانی کارلوف در مراسم گشایش نمایشگاهی در پایتخت ترکیه رخ داد مردی که از اعضای سابق نیروهای پلیس ترکیه بوده با فریاد آلله و اکبر به طرف او تیرانداز کرده و وی را بقتل رسانده است.
گفتگوی تلفنی اردوغان با پوتین در خصوص ترور سفیر روسیه در آنکارا
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روس خود، ترور سفیر این کشور در آنکارا را تسلیت گفت.
اردوغان در این گفتگوی تلفنی به وی در خصوص نحوه وقوع این رویداد اطلاعات داد.
چاووش اوغلو: اجلاس سه جانبه روسیه، ترکیه و ایران به قوت خود باقی است
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت: اجلاس سه جانبه روسیه، ترکیه و ایران در خصوص آخرین وضعیت سوریه و حلب به رغم ترور و کشته شدن سفیر روسیه در آنکارا همچنان به قوت خود باقی است.
بر اساس اعلام شبکه ان.تی.وی ترکیه، وی که هنگام سفر هوایی به روسیه خبر ترور سفیر روسیه در ترکیه را دریافت کرده بود، با تقبیح عمل تروریست این حادثه افزود: این مساله موجب لغو برنامه ما نخواهد شد.
وزیر خارجه انگلیس ترور سفیر روسیه در آنکارا را محکوم کرد
‘بوریس جانسون’ وزیر خارجه انگلیس عصر روز دوشنبه ترور ‘آندره گنادی لوویچ کارلوف’ سفیر روسیه در آنکارا را محکوم کرد.
به گزارش ایرنا، بوریس جانسون در یادداشتی که در صفحه توئیترش منتشر کرد؛ این قتل را اقدامی شنیع و شوک‌آور توصیف کرد.
وزیر خارجه انگلیس ضمن ابراز همدردی با خانواده سفیر روسیه اضافه کرد: من این حمله ناجوانمردانه را محکوم می‌کنم.
واشنگتن ترور سفیر روسیه در آنکارا را محکوم کرد
تهران – ایرنا – وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای ترور سفیر روسیه در آنکارا را محکوم کرد.
اطلاعیه مهم  سفارت ایران در ترکیه
سفارت ایران در ترکیه اعلام کرد: ارائه کلیه خدمات کنسولی در سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در استانبول ، ترابوزان و ارزروم فردا سه شنبه تعطیل خواهد بود. از هموطنان گرامی درخواست دارد از مراجعه به این اماکن خودداری نمایند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ترور سفیر روسیه در ترکیه را به شدت محکوم کرد
بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امورخارجه کشورمان حمله به سفیر  فدراسیون روسیه در آنکارا که منجر به کشته شدن وی شد را قویا محکوم کرد.
 قاسمی ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت روسیه و خانواده دیپلمات ارشد این کشور، با  ددمنشانه توصیف کردن این اقدام پلید اظهار داشت: این عمل جنایتکارانه بیانگر آن است که تروریست های وابسته به جریانات افراطی و تکفیری به هیچیک از معیارها، موازین و حقوق بین المللی پایبند نیستند و با هدف ایجاد اختلاف میان کشورها و ناامنی و بی ثباتی هر چه بیشتر در منطقه ، مبادرت به این گونه اقدامات وحشیانه می نمایند.
 سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تنها راه  درمان این پدیده شوم و نفرت انگیز قرن و عصر حاضر یعنی تروریسم را همبستگی و اتحاد تمام ملت ها و دولت های جهان برای یک مبارزه بی امان و بدون تقسیم بندی و تفکیک تروریسم  به خوب و بد و عدم بکارگیری استاندارد های دو گانه علیه تروریسم و افراط دانست و تاکید کرد:
جمهوری اسلامی ایران تا ریشه کنی کامل این پدیده شوم در کنار دولت ها و ‌ملت های منطقه و جهان خواهد ایستاد.
سفارت ایران در آنکارا ترور سفیر روسیه در ترکیه را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا با صدور بیانیه‌ای ترور سفیر روسیه در ترکیه را محکوم کرد.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا ضمن ابراز همدردی با خانواده سفیر فدراسیون روسیه در آنکارا، با غیر انسانی و جنایتکارانه توصیف کردن این اقدام تروریستی تاکید کرد: این عمل جنایتکارانه بیانگر آن است که تروریست‌های وابسته به جریانات افراطی و تکفیر در راستای دنبال کردن اهداف و سناریوهای ضد انسانی خود به هیچ یک از موازین و معیارهای حقوق بین‌المللی پایبند نیستند و با قصد ایجاد ناامنی و بحران مبادرت به اینگونه جنایت‌های وحشیانه ‌می‌کنند.
در ادامه این بیانیه آمده است: این جنایت و حوادث تلخ اخیر تروریستی در ترکیه، سوریه و عراق اثبات کرد همبستگی و اتحاد بین تمام ملل و دولت‌های جهان برای یک مبارزه بی‌امان و بدون تقسیم بندی و تفکیک تروریسم به تروریسم خوب و بد علیه تروریسم و افراط گرایی یک ضرورت است.
سفیر ایران در آنکارا ترور سفیر روسیه در ترکیه را محکوم کرد
محمدابراهیم طاهریان‌فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا در پیامی ترور سفیر روسیه در ترکیه را محکوم و با سفارت و خانواده سفیر روسیه ابراز همدردی کرد.
در این پیام آمده است: در کمال تاثر از حادثه جنایتکارانه ترور آقای آندری کارلوف سفیر فدراسیون روسیه در آنکارا مطلع شدم.
این اقدام جنایتکارانه تروریستی ضایعه‌ای برای جامعه دیپلماتیک و مجامع بین‌المللی محسوب می‌شود.
وی در پایان برای خانواده و همکاران سفیر روسیه صبر مسئلت کرده است.
ضارب به دلیل ارتباط با طرفداران “فتح‌الله گولن” از اداره پلیس آنکارا اخراج شده بود
خبرگزاری ایتارتاس می گوید ضارب سفیر روسیه، در پی کودتای نافرجام تابستان امسال در ترکیه، به دلیل ارتباط با طرفداران «فتح‌الله گولن» از اداره پلیس آنکارا اخراج شده بوده است.
حزب الله لبنان ترور سفیر روسیه در آنکارا را محکوم کرد
حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای حادثه ترور آندری کارلوف سفیر فدراسیون روسیه در آنکارا شدیدا محکوم و آن را جنایتی شنیع توصیف کرد.
در ادامه بیانیه حزب الله آمده است: این عملیات تروریستی بر ثبات سیاسی روسیه در سوریه تاثیری نخواهد گذاشت.
پوتین: هدف از ترور سفیر، تخریب روابط روسیه-ترکیه و اخلال در روند صلح در سوریه است/ ترکیه باید تضمین بدهد
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در واکنش به قتل “آندری کارلوف” سفیر کشورش در ترکیه گفت که این اقدامی تحریک آمیز است.
پوتین هدف از این ترور را تخریب روابط روسیه-ترکیه و اخلال در روند صلح در سوریه توصیف کرد.
وی که نشستی ویژه در ارتباط با قتل سفیرش در آنکارا را رهبری می کرد دستور افزایش تدابیر امنیتی در تمامی سفارتخانه‌های روسیه در جهان را صادر کرد.
رئیس جمهور روسیه همچنین از آنکارا خواست در خصوص تامین امنیت دیپلماتهای روس در ترکیه تضمین دهد./نسیم آنلاین
برچسب ها: ,