تاریخ: ۶:۴۲ :: ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
رفع حصر دغدغه مردم نیست

قرار بود مناظره «بررسی عملکرد دولت روحانی» امروز بین حسین مقصودی رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی و سید احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شود اما مقصودی به این جلسه نرسید. رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی در ارسال پیامی به جلسه مذکور با سلام و درود […]

قرار بود مناظره «بررسی عملکرد دولت روحانی» امروز بین حسین مقصودی رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی و سید احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شود اما مقصودی به این جلسه نرسید.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی در ارسال پیامی به جلسه مذکور با سلام و درود بر رهپویان علم، دانش و سازندگی اظهار کرد: بسیار افسوس خوردم به دلیل کسالت جسمی نتوانستم دعوت محبت‌آمیز شما را پاسخ بگویم و در محضر دانشجویان حضور پیدا کنم.
حسین مقصودی اضافه کرد: افتخار بنده این است همیشه دانشجوی مکتب امام (ره)، انقلاب و ولایت بودم و تا جان در بدن دارم بر این عهد و پیمان استوار هستم.
*دولت روحانی پیرتر از دولت‌های گذشته
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی که در جلسه «بررسی عملکرد دولت روحانی» حضور پیدا کرد با اشاره به وضعیت انتخابات در جامعه اظهار کرد: هنوز کشور وارد فضای انتخاباتی برای سال آینده نشده و از اکنون نمی‌توان نتیجه انتخابات را پیش‌بینی کرد.
سید احسان قاضی‌زاده هاشمی بر صبر به منظور ارائه عملکرد دولت تا اسفندماه امسال تأکید کرد و افزود: از دولت روحانی انتظار داشتیم فربه‌تر و پیرتر از دولت‌های گذشته نباشد و مقداری چالاک‌تر و با سیاست‌گذاری‌های متنوع‌تر و برنامه‌دارتر در عرصه اقتصادی و فرهنگی در جامعه ورود پیدا کند.
وی با بیان اینکه دولت روحانی به طور کامل سیاه یا بسیار قوی نیست، تصریح کرد: هر کدام از دولت‌ها دارای نقاط ضعف و قوت هستند.
نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی، دولت روحانی را در سه حوزه دارای نقاط قوت خواند و بیان کرد: دولت روحانی در فرصت‌های ایجاد شده در عرصه سیاست خارجی و نوع تعامل با جهان و همچنین در حوزه بهداشت، درمان و سلامت نسبت به دولت‌های گذشته شاخص‌تر و قوی‌تر عمل کرده است.
*نرخ بالای بیکاری در کشور
قاضی‌زاده هاشمی به عملکرد نامناسب دولت در حوزه‌های اقتصادی و صنعتی اشاره کرد و گفت: یک‌سوم صنایع کشور فعال هستند ضمن اینکه نرخ بیکاری بالا است.
وی متذکر شد: اینکه بگویند یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار در کشور داریم، ۷۰۰ هزار نفر از آنها مشغول به‌کار شدند و اکنون ۵۰۰ هزار نفر بیکار داریم، این موضوع در جامعه مشاهده نمی‌شود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد از افراد تحصیلکرده و غیر تحصیلکرده در جامعه تقاضای شغل دارند، خاطرنشان کرد: آمار بیکاری در کشور بسیار است.
قاضی‌زاده هاشمی، بحران نبود اشتغال را ناشی از چرخه طولانی رکود اقتصادی در کشور دانست و یادآور شد: درست است که تورم تک‌رقمی شده اما دچار رکود طولانی مدت در بخش‌های مسکن، بازار ارز و بورس هستیم.
وی با بیان اینکه وقتی پول و سرمایه در کشور گردش نداشته باشد تورم پایین می‌آید، اظهار کرد: در اوج تحریم‌ها کارخانه‌هایی احداث شده اما اکنون تعطیل است.
نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی، بسیاری از مشکلات در عرصه اقتصادی را به دلیل خودتحریمی‌ها عنوان کرد و افزود: به دلیل اینکه در دور زدن تحریم‌ها درست عمل نکردیم دچار چالش‌هایی مانند بابک زنجانی‌ها شدیم که در اقتصاد کشور سر در آوردند.
*عائله بزرگ دولت در لایحه بودجه سال ۹۶
قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به تقدیم لایحه بودجه سال ۹۶ کشور به مجلس شورای اسلامی در روزهای گذشته، بیان کرد: بودجه سال آینده کشور ۳۱۲ هزار میلیارد تومان اعلام شده و ۲۵۸ هزار میلیارد تومان آن مربوط به بودجه جاری است.
وی به پرداخت حقوق به عائله بزرگ دولت اشاره کرد و گفت: در بودجه سال آینده، ۵۰ هزار میلیارد تومان سهم فعالیت‌های عمرانی و زیربنایی در کشور است و دولت مانند بزرگ خاندان تنها شکم اهالی خود را سیر می‌کند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه راندمان دولت به یک‌پنجم کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: امر مذکور موجب ایجاد رکود و رخوت در کشور می‌شود و کارکنان در اداره‌ها به دلیل بیکاری پای اینترنت می‌نشینند و با همدیگر چت می‌کنند و این وضعیت به دلیل اعتماد نکردن به بخش خصوصی ایجاد شده است.
قاضی‌زاده هاشمی در ادامه به حصر سران فتنه اشاره کرد و یادآور شد: موضوع حصر مربوط به شورای عالی امنیت ملی بوده و این شورا دلیل‌هایی برای خود داشته است ضمن اینکه رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی محسوب می‌شود و می‌تواند پاسخگوی این موضوع باشد.
*تاثیر جریان دانشجویی در پویایی دانشگاه‌ها
وی همچنین با اشاره به لغو برخی از مراسم در دانشگاه‌ها، اظهار کرد: لغو مراسم امر اشتباهی است و باید تضارب آرا در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد و از طیف‌های دارای مجوز استفاده شود.
نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی به سخنرانی رئیس جمهور در دانشگاه تهران در روز دانشجو اشاره کرد و افزود: در مراسم مذکور برخی به رئیس جمهور انتقاد کردند و پس از آن تعدادی از مدیران دولتی صحبت‌های دانشجویان را با سخنان گروه رجوی و فرقان مقایسه کردند و این نوع نگاه به عرصه دانشگاه و دانشجویی مناسب نیست.
قاضی‌زاده هاشمی با تأکید براینکه اگر حتی مطلوب ما نباشد باید اجازه و فرصت صحبت به دانشجویان داده شود، بیان کرد: اعتقاد داریم جریان دانشجویی باید راحت‌تر بتواند صحبت‌های خود را مطرح کند و این امر به طور قطع به پویایی دانشگاه‌ها کمک می‌کند.
*رفع حصر دغدغه مردم نیست
وی، اصلی ترین معضل جامعه را اشتغال جوانان خواند و تصریح کرد: رفع حصر دغدغه مردم نیست و اگر قرار باشد در کشور سونامی اتفاق بیفتد، آن سونامی اجتماعی لشکر بیکاران است و در این حوزه باید تمرکز داشته باشیم.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتدار کشور در عرصه بین‌المللی را باید براساس قدرت ذاتی خود تشکیل دهیم، خاطرنشان کرد: قدرت ذاتی بر گرفته از قدرت درونی است.
قاضی‌زاده هاشمی، قدرت درونی را سبب کسب احترام برای کشور ذکر کرد و گفت: در تعامل با دنیا باید ابزار اقتصادی بین‌المللی داشته باشیم و بنیان‌های پولی دوجانبه و تعامل‌های منطقه‌ای ایجاد کنیم.
وی، امر مذکور را در هم‌افزایی اقتصاد کشور موثر خواند و یادآور شد: زمانی می‌توانیم قدرت       پیدا کنیم که از زیر بار سیاست‌های سلطه خارجی خارج شده و استقلال کشور را حفظ کنیم.
نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: برخی فکر می‌کنند هنوز سلطان وجود دارد و باید صدقه‌سری سلطان قیام و قعود کنیم.
قاضی‌زاده هاشمی با تأکید براینکه دنیای کدخدایی دیگر تمام شده است، اظهار کرد: اینکه فکر کنیم کدخدایی وجود دارد و باید نوکر بی‌جیره و مواجب او شویم، برای ملت ایران تمام شده است.
وی، خواستار ارائه انواع برنامه‌ها در کشور شد و گفت: باید به طرفی حرکت کنیم سیاست، هویت، فرهنگ، اقتصاد و توان کشور براساس اتکا به توان داخلی با روش‌های متنوع باشد./فارس
برچسب ها: ,