تاریخ: ۸:۲۹ :: ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
دزدها نمی گذارند پول به ما برسد

اختصاصی- گروه سیاسی تاثیر/ مهندس جمشید نعمتی، رییس اداره منابع طبیعی شهرستان صومعه سرا در افتتاحیه پروژه مرغداری روستای اسپند با حضور مردم و جمعی از مسوولان سخنانی صریح را بر زبان آورد که مرور آن خالی از لطف نیست: “دیگرگزارش کارهای واقعی کم شده؛ دیگر صداقت در دستگاههای دولتی کم هست . بنابراین مسائلی […]

25
اختصاصی- گروه سیاسی تاثیر/ مهندس جمشید نعمتی، رییس اداره منابع طبیعی شهرستان صومعه سرا در افتتاحیه پروژه مرغداری روستای اسپند با حضور مردم و جمعی از مسوولان سخنانی صریح را بر زبان آورد که مرور آن خالی از لطف نیست:
“دیگرگزارش کارهای واقعی کم شده؛ دیگر صداقت در دستگاههای دولتی کم هست . بنابراین مسائلی را باید برای آشنایی دوستان با اداره منابع طبیعی و مشکلات آن بیان کنم؛ کمتر به آمار و ارقام بپردازید. دوستان، مادر اداره منابع طبیعی ۲۸ نیرو داریم.  دوستانی که اینجا نشستند با کار منابع طبیعی آشنا نیستند کار منابع طبیعی را فقط در قاچاق چوب می دانند و تنها اداره ای که کمی بیشتر با ما ارتباط دارد، اداره بنیاد مسکن،محیط زیست و جهاد کشاورزی است.
ادارت دیگر مثل آب، برق و گاز کمتر با ما ارتباط دارند. بنابراین با شرح وظایف ما آشنا نیستند و اصلا نمی دانند ما داریم چکار می کنیم.
در طول ۳۰ سال هیچ فرمانداری پایش را داخل اداره منابع طبیعی نگذاشته. به ضرس قاطع می گویم، تحقیق کردم، من ۶ جا رئیس اداره بودم هیچ فرمانداری را ندیدم با من همراهی کند؛ مثلا بگوید امروز می خواهم بیایم اداره شما ببینم شما چه مشکلی دارید، چند تا نیرو دارید، کمبود شما چیست؟
من شفت کار کردم، فومن،رودبار،آستانه اشرفیه،لاهیجان بودم و الان صومعه سرا هستم. هیچ فرمانداری نیامده، هر وقت هم گفتیم طفره رفتند.  بنابراین اینجا قضیه را خاتمه می دهم ما ۲۸ نیرو در اداره منابع طبیعی صومعه سرا داریم که ۱۱ نفر بازنشسته هستند و  دو تا چهار سال اضافه مانده اند. یعنی اشتغال در سطح صومعه سرا متوقف شده است. یعنی ۱۱ جوان باید بیاید ازدواج کند زندگی کند، تعطیل ،برای تعطیلی کی مقصر است؟ من چند بار نامه بنویسم؟ چقدر نامه به اداره اطلاعات بنویسم؟ چقدر به مدیر کل بنویسم؟ چقدر به فرماندار بنویسم؟ به کی بگویم ؟
یازده نفر ۲تا۴سال اضافه هستند. این یک معضل بزرگ است. معضل بزرگتر  این که  ما تنها سازمانی هستیم که این وضعیت را داریم. اگر از بین ۴۰ تا رئیس اداره در اینجا کسی در این وضعیت هست دستش را بلند کند؟ من ۷ نوع روش استخدامی دارم الان در همین صومعه سرا یک تعدادی رسمی، یک تعدادی پیمانی، یک تعدادی کار مشخص، یک تعدادی مشاوره ای هستند.  یعنی یک ساعت یک ساعت از مدیر کل حقوق می گیرند ویک تعدادی شرکتی هستند.
وقتی ساختار جگر زلیخاست معلوم هست مدیریت چقدر سخت است. رئیس اداره می خواهد آقای Xرا بگذارد مسئول فلان جا، اما نمی تواند، Y  را  می خواهد بگذارد جای فلانی نمی تواند ، برای اینکه روش استخدامی او اجازه نمی دهد..
مشکل دیگر اینکه ۲ تا ۴ سال نیروی اضافه داریم آقا باید ۴ سال پیش می رفت ۹۰   می رفت ۹۱ می رفت هنوز هست این دو تا معضل منابع طبیعی.از بحث ماشین  می گذرم؛ از بحث امکانات می گذرم؛ اتاق من ویژه هست به دو دلیل یکی اینکه درش باز است هر کس مایل است الان بیاید . هر جا رفتم یک سنگ با خودم همراه دارم ، حالا اگر اداره دیگری هست دستش را بالا کند .  دیگر اینکه امکانات من رئیس اداره، از همه شما پایین تر است اگر یک نفر هست بگوید من دومی هستم.
این وضع اداره من،  آن وضع نیرو؛ آن وضع امکانات.
اما ما در اداره چکار می کنیم؟ آیا هر کس درخت قطع می کند باید برای او پرونده درست کنیم؟ ما ۴ وظیفه اصلی در سازمان داریم. بالطبع در شهرستان صومعه سرا نیز تابع این شرح وظایف هستیم: اولی حفاظت از جنگلها و منابع طبیعی. دوم احیاء جاهایی که باید جنگل کاری و نهالکاری شود. ۳ شهریور است اما هنوز کمیته برنامه ریزی تشکیل نشده. من برای اطفاءحریق پول ندارم. من چقدر به تنیانی زنگ بزنم آقا تو خاموش کن. چقدر به اداره کل زنگ بزنم؟ چقدر به محیط زیست زنگ بزنم؟
می خواهم بدانید ما چه مشکلاتی داریم فردا من از اینجا رفتم یکی جای من آمد نگوئید طرف خالی  بسته.  هیچ کس به داد ما نمی رسد؛ ما یک اداره محوری هستیم؛ یک اداره هستیم که بیش از دو سوم مردم به ما نیاز دارند؛ هر کس می خواهد مرغداری بزند باید بیاید از من استعلام کند؛ مرغداری تاسیس کردن حیدر قلیخانی نیست؛  ۱۵۶ روستا باید از ما استعلام کند آنجا هم که منابع مالی نداریم باید از ما استعلام کنند؛ شما هم که میخواهید برای دخترتان خانه بسازید برای پسرتان زمین بخرید از ما استعلام کنید.
یکی از شهرستان های اطراف ما زمینی خرید یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان الان نمیتواند سند ارائه کند به اداره .آیا همه گاوداری ها مرغداری ها خانه ها ویلاها که ساخته می شوند از طریق فرمانداری، بخشداری و دهیاری از ما استعلام می شود؟ کار اساسی ما این است؛ قطع درخت نیست؛ فقط قاچاق چوب نیست؛ بیش از دو هزار و پانصد استعلام پارسال و امسال جواب دادم که خیلی ها منابع ملی بوده ، ۱۳۶ مورد ملی بوده  ، آقا ۷۰ -۶۰ سال زمین را از پدربزرگش به ارث برده اصرار دارد زمین مال ماست  وقتی ما در نقشه منابع ملی نگاه می کنیم منابع ملی است. رئیس اداره  (…)   به روستای کلسر می رود و ۳ کیلومتر از منابع ملی را آسفالت می کند مگر من جرات دارم برایش پرونده درست کنم؟
فردا فرماندار داد می زند و نماینده مجلس داد می زند که آقا یک کار خیری کرده؛ یک کار عام المنفعه کرده؛ ما زیر سوأل هستیم؛ از طرفی به دیوان محاسبات دستگاههای نظارتی هم باید پاسخ بدهم؛
آقا این کارهارا نکنید روسای محترم ادارات استعلام کنید. خود سر کار نکنید. فردا گیر می کنید.
من اهل تعاملم. من اهل انعطافم حالا بدلیل روحیه ویژه ای که دارم بدلیل اینکه از جهادگرهای قدیمی هستم فردا شما را دادگاه می فرستند و دو سال آخر بازنشستگی شما را ضایع می کنند؛
آقا مرغداری می خواهید بزنید استعلام کنید گاوداری می خواهید بزنید استعلام کنید. آسفالت می کنید استعلام کنید برای پسر و دخترتان می خواهید خانه بخرید زمین بخرید ویلا بسازید استعلام کنید مشکل پیش می آید برای شما پول شما به هدر می رود.
ما برای کاهش قطع درختان جنگل پانزده سال است که در حال فرهنگ سازی برای کشت صنوبر هستیم چون ۷ تا ۱۰ ساله به بهره برداری می رسد چوبش خوب است شهرستان صومعه سرا،انزلی و آستانه تا حالا خوب جواب داده که تا الان به ۱۱ هزار هکتار رسیده است. پارسال ۲۶ نفر برای دریافت وام به مبلغ ۱۳۵ تومان به بانک کشاورزی معرفی نمودیم اما امسال ۵۶ نفر اسم نوشته ایم ولی یک ریال اعتبار نداریم.
برای کار در این مملکت پول می خواهیم؛دزدها نگذاشتند پول بیاید؛
آقا حواسمان باید باشد خون شهدای ما به هدر نرود ، آقا ما مشکل داریم عملکرد ما دارد افت می کند؛ صوری گزارش ندهید؛ هیچ کاری نکرده ایم من فقط ۲۷ فقره پرونده تخلف برای بیچاره های (…..)   تنظیم کردم؛ حالا چرا (…..)  قاچاق می کند؟ مشکل مالی دارد. دخترش را می خواهد عروس کند مهر ماه می خواهد شهریه پسرش را بدهد پول ندارد ۴ تا درخت از روستا می برد به فلان کارخانه داخل شهر ۵۰۰ تومان می گیرد شهریه دانشگاهش را بدهد، من اینرا می دانم .
از لج با من نعمتی درخت قطع نمی کنند، از لج نعمتی ها درخت قطع نمی شود.چوب آلات قاچاق ما عمدتاً از شهرستانهای مجاور می آید. ما ۲۱ هزار هکتار جنگل داریم که اکثرا تحت مدیریت شرکت شفارود است که خودش برداشت و نهالکاری می کند که هم دستگاههای نظارتی راضی هستند و هم ما به عنوان کارفرما راضی هستیم، یک بخشی از جنگل ها در (….)  است که مورد دستبرد اهالی قرار می گیرد که ما توانستیم ۲۰ میلیون تومان چوب آلات قاچاق را پارسال و امسال به مزایده بگذاریم و به خزانه واریز کنیم و ۲۷ مورد پرونده تخلف واریز کنیم ، دلمان به این خوش است ، نه ! ما باید کار کنیم باید نهالکاری کنیم.
سازمان ما در سنوات گذشته بد عمل کرد، با صراحت می گویم سازمان جنگل ها خوب عمل نکرده است. ۳۰ سال ( ….)   منابع طبیعی گرگان و گیلان را خورده و برده، دیروزنهادهای نظارتی  با قاطعیت دستور دادند جلوی کار را بگیرند  وقتی( …)  می اید گرگان نهالکاری می کند مجریان ما اینجوری نهالکاری می کنند.بنابراین امثال نعمتی و نعمتی ها را زیر سوال نبرید.
موضوع جای دیگر است مشکل جای دیگر است، بحث نمایندگان است؛ بحث مسئول رده بالای تهران است ، مشکل این است همه شما می دانید درد زیاد است؛ منابع طبیعی مشکل دارد ، منابع طبیعی ، جهاد نیست ، بنیاد مسکن نیست یک دستگاه حاکمیتی است، فکر می کنید کارمندان ما چقدر حقوق می گیرند؟ مجموع حقوقشان به ۹۰۰-۸۰۰ تومان می رسد. کارمند من رفته تامین اجتماعی بازنشست بکند خودش را ،گفتند آقا  نگهبان شرکت برق و شرکت فلان ۳ تومان می گیرد ۲٫۵ گرفته ، تو ۹۵۰ تومان داری میگیری بازنشست شوی .حقوق ما فوق العاده پایین است آقا فکر می کنید من چقدر حقوق می گیرم؟ با فوق لیسانس و ۳۲ سال سابقه کار ۲۹۲۰۰۰۰ تومان می گیرم. وام و چیزهای دیگر را نمی گویم چون شما خجالت         می‌کشید.

از جهادی های خیلی قدیمی جهاد استان هستم. یاد ارائه گزارش و هفته دولت درزمانهای قدیم افتادم آن زمانها در جهاد سازندگی کار می کردیم گزارش کار خیلی راحت بود؛ کار به معنای واقعی بود؛ ارائه آمار و گزارشات صوری نبود؛ دوستان دوشیفته کار می کردند؛ از اینکه چند ایستگاه پمپاژ و چقدر به ریال خرج کردیم مشخص بود؛ چقدر بند انحرافی تاسیس کردیم؛ آمار و ارقام توزیع سم و علف کش مشخص بود آمار و ارقام به معنای واقعی کلمه بود. اما از مهر سال ۷۰ که بنده مثل همه جهادگران در بحث ادغام وارد منابع طبیعی شدیم داستان به کلی فرق کرد.”

پی نوشت: قسمت هایی از بیانات مهندس نعمتی که در قالب (…) بیان شده، به سبب خطاب قرار دادن نهاد ها، افراد و روستاهایی خاص، نزد تاثیر محفوظ است.