حواشی مراسم افتتاحیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

این مراسم از ساعت ۱۹ و بدون تأخیر با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران شروع شد و سپس آیاتی از قرآن مجید تلاوت شد. در ادامه «احسان کرمی» مجری مراسم افتتاحیه روی سن آمد و در سخنانی، درگذشت «کاظم افرندنیا» بازیگر قدیمی سینمای ایران را تسلیت گفت. او همچنین گفت: جشن سینمای ملی است اما […]

این مراسم از ساعت ۱۹ و بدون تأخیر با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران شروع شد و سپس آیاتی از قرآن مجید تلاوت شد. در ادامه «احسان کرمی» مجری مراسم افتتاحیه روی سن آمد و در سخنانی، درگذشت «کاظم افرندنیا» بازیگر قدیمی سینمای ایران را تسلیت گفت. او همچنین گفت: جشن سینمای ملی است اما در همین افتتاح، یادی می کنیم از آتش‌نشانان و مرزداران عزیز کشورمان که حادثه اتفاق افتاده برای آنها موجب غمگینی جامعه ما شد.
پخش کلیپی ازحادثه پلاسکو از دیگر بخش‌های آغازین افتتاحیه امسال بود.

«محمد حیدری» دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در ابتدای مراسم افتتاحیه این دوره از جشنواره روی سن حاضر شد و در سخنانی گفت:  آغاز می‌کنیم آیین جشنواره فیلم فجر را با یاد جان‌فشانان آتش‌نشان و مرزداران. امیدواریم سال جدید سال خوبی برای سینمای ایران باشد؛ سال نوی سینمای ایران مبارک.
در بخش اول مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر با حضور «حجت‌الله ایوبی» رئیس سازمان سینمایی، «سیدرضا صالحی‌امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام مازنی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از خانواده شهید کنانی قدردانی شد.در این بخش مادر  شهید کنعانی شهید مرزبان به روی صحنه آمد و مورد تشویق حضار قرار گرفت و  از طرف جشنواره فیلم فجر و به نمایندگی از طرف جامعه هنری، لوح تقدیر تقدیم مادر این شهید شد.
احسان کرمی در ادامه مراسم گفت: عکس‌هایی که از فاجعه پلاسکو دیدیم، تنها بخش کوچکی از این حادثه بود که  موجبات ناراحتی همه ما شد. از یکی از آتش‌نشانان خواهش کردیم تا در این مراسم حضور داشته باشد.
او در این بخش از «علی مهدیان» به عنوان نماینده  آتش‌نشانان دعوت کرد تا به روی سن بیاید. سپس با حضور مهدیان روی صحنه، لوحی به یادگار از سوی جشنواره فیلم فجر و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، رئیس سازمان سینمایی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تقدیم او شد. وقتی امیر مهدیان روی سن آمد، حضار برایش دست زدند و برای رفتگان حادثه پلاسکو فاتحه خواندند و صلوات فرستادند.
وقتی امیرمهدیان روی صحنه حاضر شد و لوح خود را گرفت، با بغض گفت: «این گل‌ها پر پر شدند اما همه مردم کمک کردند و ما توانستیم آواربرداری کنیم. مانند تفحص شهیدان. این لوح تقدیر و تشویق‌ها برای همه شهیدانی است که جان خود را دادند. ما این شغل را انتخاب کردیم و جان‌مان را برای شهروندان گذاشتیم و می‌گذاریم.»
اولین بزرگذاشت مراسم افتتاحیه به «محمد کاسبی» اختصاص داشت که این بزرگداشت با پخش یک کلیپ آغاز شد. برای بزرگداشت محمد کاسبی، مجید مظفری و همایون ارشادی دو بازیگر سینمای ایران به روی صحنه آمدند.
«محمد کاسبی» در مراسم بزرگداشت خود طی سخنان کوتاهی گفت: «این جشن به همه خانواده سینمای ایران مبارک باشد. برای همه شما از خداوند، خواستار آرامش هستم.» در این بخش سیمرغ و لوح تقدیر به «محمد کاسبی» اهدا شد و همسر وی نیز  روی صحنه آمد و با اهدای لوحی از وی نیز تقدیر به عمل آمد.
در ادامه مراسم حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی گفت: من هم مثل شما تحت‌تأثیر بخش اول جشنواره هستم. در جشن بزرگ سینمای ایران، از کسانی که از ما محافظت می‌کنند تقدیر شد. او گفت: از همه شما تشکر می کنم که حضور دارید. سپاس  از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرانی که با ما همراه هستند. جای سپاس دارد از مدیر دانا و توانا که با عشق و علاقه این جشنواره را برگزار می‌کند. اگر این آرامش وجود دارد، برای خون دل‌هایی است که سبب می‌شود ما این لحظات خوب را داشته باشیم. فیلمسازانی که سینمای ایران را با فیلم‌های خوب‌شان در جهان مطرح کردند. امسال چهارمین سالی است که برای برگزاری جشنواره در خدمت شما  هستم. روزهای اول بسیار سخت بود. چقدر شمس و مولانا خواندم تا شما را امیدوار کنم! اصناف چندین پاره بودند مخاطبان سینما زیر خط فقر قرار داشتند اما امروز با فهم متقابل شما، جشنواره امسال جشنواره سینمای امید است و سینمای امید تحقق پیدا کرده است.
ایوبی ادامه داد: امسال وقتی فیلم‌های شما فیلمسازان را دیدم، خستگی‌ام در رفت و خیالم راحت شد. عمرم را در کنار شما گذاشتم. او خطاب به وزیر ارشاد گفت: آقای صالحی‌امیری، این فیلم‌ها برای جوانان است که نشان دادند سینما ادامه دارد و در زیر چتر بزرگان سینما قرار گرفتند.
رئیس سازمان سینمایی  در ادامه  گفت: در فیلم‌های سینمایی امسال امید موج می‌زند و فیلم‌های اجتماعی زیاد است. جوانان فیلم‌های ساده و کم هزینه ساخته‌اند و همچنین درفیلم‌های دفاع مقدس،  خواهران و مادران شهید را به تصویر کشیده‌اند. یقین دارم مردم از دیدن این فیلم‌ها لذت خواهند برد، همانطور که رهبر انقلاب پشتوانه ما در سینما بودند.ما باید  قدر سینما را بدانیم چرا که سینما از جلوه‌های قدرت ما است.
وی در ادامه سخنانش با اشاره به اقدام اخیر «ترانه علیدوستی» ادامه داد: موجب افتخار است که یک بانوی ایرانی اسکار را تحریم کرد . سینماگران ما مرزداران ایران هستند، چنانچه وقتی عباس کیارستمی‌ها و اصغر فرهادی‌ها آثار سینمای ایران را به جهان عرضه می‌کنند، موجب شگفتی همه می‌شوند.
دومین بزرگداشت مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر به «غلامرضا موسوی» تهیه‌کننده سینما اختصاص داشت که با پخش کلیپی آغاز شد. برای بزرگداشت «غلامرضا موسوی»، «فرشته طائرپور» و «محمدمهدی دادگو» به روی صحنه آمدند.
در ادامه، «غلامرضا موسوی» به همراه همسرش به روی سن آمد و در آغاز سخنان خود گفت: ابتدا از دکتر ایوبی و محمد حیدری دبیر جشنواره و شورای سیاستگذاری جشنواره تشکر می کنم. از علی مرادخانی، مهدی مسعودشاهی و محمدمهدی حیدریان تشکر می‌کنم که در طول این سال‌ها به من کمک زیادی کردند.
همچنین از «ترانه علیدوستی» بابت اقدام اخیرش تشکر می‌کنم. کلاهم را از سر برمی‌دارم و از او تشکر می‌کنم و آخرین تشکر من از همسرم است که ۳۸ سال من را تحمل کرده است. او در بخشی از سخنانش نیر گفت: مسئولان مقدرات صنف را در اختیار کسانی بگذارند که سابقه‌شان را می‌دانیم…
در بخش دیگری از این مراسم، «احسان کرمی» از حضار خواست تا «صدیقه کیانفر» بازیگر قدیمی سینمای ایران را به نمایندگی از طرق پیشکسوتان تشویق کنند.
در ادامه مراسم آغازین سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روی صحنه رفت و در سخنانی گفت: قبل از اینکه به دیدار شما بیایم، فکر می‌کردم که چه چیزی را می‌توانم از منظر اجتماعی و اخلاقی بازگو کنم.
سید رضا صالحی امیری ادامه داد: آغاز به کار سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر را در آستانه سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به جامعه فرهیخته سینمایی و عموم مردم تبریک می‌گویم. جشنواره فیلم فجر یادآور نشاط و پویایی و امید است. سینمای ایران امروز زبان گویای جامعه‌ای است که بیش از هر زمان دیگری رویکرد اجتماعی دارد. مسائل اجتماعی در آینه سینما نمود پیدا کرده است. امروز توجه به این هنر به یک نیاز تبدیل شده است.
وی ادامه داد: امروز ما به خانواده بزرگ سینما که انسان‌هایی بزرگ و دلسوز هستند، بزرگ‌تر از سرمایه اجتماعی نگاه می‌کنیم و صیانت از اصحاب سینما را وظیفه خود می‌دانیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد که جشنواره سی و پنجم فیلم فجر، جشنواره امید و نشاط باشد.
بخش بعدی مراسم افتتاحیه به اهدای جوایز بخش اقلام تبلیغاتی اختصاص داشت که محمد حیدری، منوچهر شاهسواری و جواد جلالی برای اهدای جوایز برگزیدگان به روی صحنه آمدند.
•  در بخش آنونس لوح تقدیر و سیمرغ بلورین به روح‌الله موحدی برای ساخت آنونس فیلم «سیانور» اهدا شد.  موحدی پس از دریافت جایزه خود گفت: با تشکر از سیدمحمود رضوی، از گروه «سیانور» برای همه سیمرغ‌هایی که نگرفتند تشکر می‌کنم و این سیمرغ را به همه گروه تقدیم می‌کنم.
•  در بخش پوستر لوح تقدیر و سیمرغ بلورین به طاها ذاکر برای فیلم «فصل باران‌های موسمی» رسید.  طاها ذاکر در این بخش گفت: بیش از هرچیزی از خانواده‌ام تشکر می‌کنم و معتقدم این جایزه‌ها نیستند که به ما اعتبار می‌دهند و ما هستیم که به جایزه‌ها اعتبار می‌دهیم. این جایزه را به «کیانوش عیاری» تقدیم می‌کنم.
•  در بخش عکس دیپلم افتخار و سیمرغ به مریم تخت‌کشیان برای فیلم «نیم‌رخ‌ها» رسید.
بخش بعدی مراسم افتتاحیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به اجرای موسیقی با اجرای قطعه توسط «علیرضا قربانی» اختصاص داشت.
ادامه مراسم  به بزرگداشت «تورج منصوری» اختصاص داشت که در این بخش ایرج رامین‌فر و محمود کلاری به روی صحنه آمدند.
محمود کلاری گفت: خودم می‌خواستم اینجا باشم و در این لحظه باشکوه در کنار تورج باشم، زیرا او سهم زیادی در زندگی کاری من دارد. من از فیلمبرداری هیچ‌چیز نمی‌دانستم و درکنار او کار یاد گرفتم و به نوعی، او اولین استاد و راهنمای من است. من که هیچ نمی‌دانستم را تحمل کرد و ذهن پویای او به من منتقل شد. با تمام وجود از او سپاسگزارم. او در سینمای ایران نقش زیادی دارد. نه تنها من، بسیاری از همکاران من از او آموخته‌اند.
در این بخش دو فرزند تورج منصوری برای حضور در مراسم بزرگداشت پدر به روی صحنه آمدند. منصوری گفت:  از همه شما خواهش می‌کنم که ساختمان پلاسکو را فراموش نکنید و از یاد نبرید. هوای تهران و برخی شهرهای بزرگ دیگر، ممکن است پلاسکوی بعدی باشد.
آخرین بزرگداشت مراسم افتتاحیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به فرهاد توحیدی اختصاص داشت که شهرام اسدی و شادمهر راستین در این بخش به روی صحنه آمدند.
راستین در سخنانش درباره توحیدی گفت: توحیدی نمونه‌ای از فیلمنامه نویس ایرانی است. دورانی که در خانه سینما مشکل داشتیم، او پیک صلح بود و در بالاترین درجه نویسندگی و فعالیت صنفی حضور داشت. فرهاد توحیدی آرتیست است و در همه فعالیت‌های اجتماعی حضور دارد.
در ادامه فرهاد توحیدی به همراه همسرش به روی صحنه آمدند. توحیدی گفت: من ۴۰ سال پیش با محمد کاسبی هم‌کلاس بودم. از محمد حیدری و دکتر ایوبی تشکر می‌کنم. از همسرم که همای سعادت زندگی من است، از پسر هنرمندم که موثر است، از مادرم که انرژی مثبت‌اش همیشه همراه من است و برای موازنه از مادر همسرم تشکر می‌کنم.
وی ادامه داد: اظهار تاسف می‌کنم از اینکه برخی از بزرگ‌ترین سینماگران ایران که فیلم داشتند، در جشنواره نیستند و مخصوصا یکی از بافضیلت‌ترین سینماگران ایرانی، کیانوش عیاری. آقای وزیر خودم را خادم سینمای ایران می‌دانم . دلمان می‌خواهد مانند سازمان نظام پزشکی، یک سازمان نظام صنفی هنر داشته باشیم زیرا صنعت با خود فرهنگ مطابعت از قانون می‌آورد.
توحیدی ادامه داد: به عنوان یک فعال صنفی عرض می‌کنم که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطالبه می‌کنم این حق را به خارج از سینما تفویض نفرمایید. اقتدار خود را به عنوان وزیر فرهنگ ناشی از اقتدار هنرمندان کشور بدانید.
احسان کرمی در بخش پایانی مراسم گفت: امشب عزیزی در بین ما است؛ اجازه دهید مراسم افتتاحیه امشب را با آرزوی سلامتی برای همه اهالی هنر به پایان برسانیم و مخصوصا؛ «اصغر شاهوردی»./راه دانا