تاریخ: ۶:۳۰ :: ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
انفجارهای استانبول ۲۹ کشته و ۱۶۶ زخمی به جا گذاشت

به نقل از اسکای‌نیوز، “سلیمان صویلو”، وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که در پی دو انفجار در ساعات پایانی شنبه شب، دست‌کم ۲۹ تن از حمله ۲۷ نیروی پلیس کشته و بیش از ۱۶۶ تن دیگر زخمی شدند. انفجارها در نزدیکی استادیوم «ودافون» در «بشیکتاش»، پس از پایان یک بازی فوتبال رخ داده‌ است. وزیر […]

به نقل از اسکای‌نیوز، “سلیمان صویلو”، وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که در پی دو انفجار در ساعات پایانی شنبه شب، دست‌کم ۲۹ تن از حمله ۲۷ نیروی پلیس کشته و بیش از ۱۶۶ تن دیگر زخمی شدند.

انفجارها در نزدیکی استادیوم «ودافون» در «بشیکتاش»، پس از پایان یک بازی فوتبال رخ داده‌ است.

وزیر کشور ترکیه تصریح کرد، یک خودروی بمب‌گذاری‌شده، که «ماموران پلیس را هدف قرار داده بود» در بیرون ورزشگاه منفجر شده ‌است.

مقام‌های ترکیه، انفجارها را «حملات تروریستی» توصیف کرده‌اند. «احمد ارسلان» وزیر حمل و نقل ترکیه، در صفحه کاربری خود در «توییتر» نوشت: «انفجاری که در خارج از استادیوم به‌وقوع پیوست، تروریستی بود.»

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه اظهار داشت هدف از انفجارها در پی بازی فوتبال، «افزایش شمار قربانیان» بوده ‌است.

اردوغان گفت: «ما یک بار دیگر، اینجا در استانبول، شاهد چهره کریه تروریسم، که هر گونه عقیده و اخلاقی را زیر پا گذاشته است، هستیم.»

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: «اسم گروهی، که این انفجارها را صورت داده است، اهمیتی ندارد… همگان باید مطمئن باشند که ما به شکست دادن این گروه‌های تروریستی و کسانی که پشت آنها ایستاده‌اند، ادامه خواهیم داد.»

طبق این گزارش، اردوغان در زمان وقوع انفجارها در شهر استانبول حضور داشت.

ترکیه در سال‌های اخیر صحنه حملات تروریستی و انفجارهای مرگبار بوده ‌است؛ مقام‌های ترکیه در برخی موارد گروه تروریستی داعش و در مواردی نیز شبه‌نظامیان کـُرد «پ‌ک‌ک» را مسئول حملات و انفجارها معرفی کرده‌اند.

در تابستان گذشته در حملات و انفجاری در فرودگاه استانبول، که مقام‌های ترکیه گفتند توسط داعش انجام شده، ۴۵ نفر جان باختند و صدها تن دیگر زخمی شدند. حدود ۲ ماه پیش نیز ده‌ها نفر در پی دو انفجار در آنکارا کشته شدند.